Ha ezt tapasztalod, ételallergiád lehet, és nem is tudsz róla!
2022. September 25.A kutatások szerint jóval több ember szenved ételallergiában/érzékenységben, mint ahányan erről tudnának. A tüneteket ugyanis hajlamosak vagyunk elbagatellizálni, egészen addig, amíg elviselhetetlenné nem válnak. Az alábbiakban a leggyakrabban előforduló tünetekről lesz szó, a lehetséges megoldások tükrében.
Étkezés után fáradtnak és nyűgösnek érzed magadat.
Egy perccel az étkezés befejezése után, vagy éppen egy órával, de hirtelen végtelenül fáradtnak érzed magadat. Hamarosan a többi tünet is megérkezik: ideges leszel, reszketsz, szédülsz, ráz a hideg, akár ájulás közeli állapotba is kerülhetsz. Ez azt jelenti, hogy a vércukorszinted ingadozik.
A megoldás: egyél kis adagokat, lehetőleg minél gyakrabban. Ne hagyj ki egyetlen étkezést sem, bármennyire is elfoglalt vagy, és ügyelj arra, mi kerül a tányérodra: a protein és az egészséges zsírok elengedhetetlenek ilyenkor (olívaolaj, kókuszolaj, avokádó). Az ötórás glükóz-tolerancia teszt segíthet abban, hogy a szakember megállapítsa, nem reaktív hipoglikémia-e a bajod neve…
Állandó fejfájással és/vagy migrénnel küzdesz.
A fejfájás a legtöbbször reggel, közvetlenül ébredés után jelentkezik, vagy éppen pár órával étkezés után, különösen bizonyos típusú ételeket elfogyasztását követően. Ennek oka gyakran olyasfajta ételérzékenység, amely a migrénnek – és néhány egyé kellemetlenségnek – a táptalaja sajnos.
A megoldás: Vezess ételnaplót, amelyben rögzíted, pontosan mit és mikor ettél. Figyeld meg, melyek azok a kaják, amelyek után a migrén előjött (koffein, csokoládé, bizonyos sajtok, például). Egy idő után látni fogod az ismétlődő mintákat, amelyek alapján a szakember is könnyebben tud már segíteni neked.
Gyakran rendetlenkedik a gyomrod evés után.
Szellentés, puffadás, böfögés, hasmenés… természetesen mindenkivel előfordul ilyesmi, de ha a te esetedben ezek a tünetek szinte állandóvá váltak, akkor valószínűleg diagnosztizálatlan ételallergiáról beszélhetünk. Az okok sokfélék lehetnek: glutén érzékenység/coeliakia, laktóz és/vagy fruktóz intolerancia és/vagy a vékonybél baktériumainak elszaporodása… csak hogy a leggyakoribb problémákat említsük.
A megoldás: Az ételnapló itt is segít: ha már látod, mi okozza a gondot, kezd el elhagyni ezeket az élelmiszereket, és figyeld, javul-e a helyzet. Hosszútávon érdemes szakemberhez fordulni: gasztroenterológiai vizsgálat segítségével meg tudják állapítani, mi okozza a gondot, és tartós segítséget képesek nyújtani.
Krónikus székrekedésben szenvedsz, noha rostokban gazdag az étrended, és napi 3 liter folyadékot iszol.
Ha úgy érzed, elég folyadékot iszol (húsz kilónként egy liter, tehát nyolcvan kilósan négy litert kell magadhoz venned) és rostokban gazdag az étrended is, ám mégis székrekedés kínoz, annak mindig oka van. Ez az ok számos esetben komolyabb, mint hinnéd: akár Lyme-kór is állhat a jelenség hátterében, de persze lehetséges, hogy csak nem jut elég magnéziumhoz a szervezeted.
A megoldás: Készítsd el az étel-allergia/érzékenység profilod, térj át a teljes kiőrlésű gabonafélékre, és pótold minél többféle módon a magnéziumot a szervezetedben. A legtöbbször a problémás élelmiszerek elhagyása és a magnézium-szint növelése (500-1000 mg naponta) megoldja a krónikus székrekedés problémáját.
A legfontosabb természetesen valamennyi felsorolt tünet esetén az, hogy fordulj orvoshoz minél hamarabb, hiszen a különféle tesztek elvégzésének segítségével könnyedén meg tudja állapítani, mi is okozza a gondot.
Jó tudni: ez a különbség az ételallergia és az étel-intolerancia között