Tiszta kosaras
A zöldségkosár vagy zöldségdoboz rendszert Franciaországban találták fel. Az úgy nevezett AMAP-mozgalom (Szövetség a Kistermelői Mezőgazdaság Fenntartásáért) lényege, hogy a vásárlók közvetlenül a termelőtől vásárolják meg a termékeket. A kosárrendszer azonban számos speciális szabályt is magában hordoz. Így a fogyasztók vállalják, hogy az adott termelőtől vásárolnak fél évig, míg a termelő vállalja, hogy bio módszerekkel termel és fél éven át ellátja tagjait zöldségekkel. Ez a vállalás azonban nem azt jelenti, hogy bármilyen zöldséget megvásárolhatunk, csupán annyit, hogy minden héten elvihetünk egy kosár zöldséget.
Mi kerül bele?
Az AMAP-mozgalom atyjának tekinthető Benoit Hertz azért vágott bele a rendszer kidolgozásába, hogy a gazdák újból visszanyerjék befolyásukat, amelyet elvesztettek a nagykereskedelmi rendszerekben. De milyen indíttatásra vág bele ebbe az itthon még úttörő vállalkozásba egy magyar gazda? Erről kérdeztük Lendvai Tibort, aki eredeti foglalkozását tekintve méhész, jelenleg pedig egy önellátó ökofalu létrehozásán fáradozik. „Három-négy évvel ezelőtt kezdtünk el arról gondolkodni, hogy milyen jó lenne egy önellátó közösség, hogy tudjuk, lássuk, hogy mit eszünk meg. A terv ebben az évben vált valóra, az idei év a próba éve. A vegyszermentesen termesztett növények mellett állatokat is tartunk, és bár több család dolgozik együtt, minket is meglepett, hogy az ételek előállítása mennyire idő- és munkaigényes. Kétségtelen, hogy széles palettával dolgozunk, a zöldségek és húsok mellett (amelyeket füstöléssel tartósítunk), továbbra is méhészkedek és lekvárokat, savanyúságokat is készítünk. Ugyanakkor nagy öröm, hogy mindig friss, idényjellegű termékeket ehetünk, amelyek előállítása során nem terheljük a szükségesnél nagyobb mértékben a Földet, amely célkitűzés akkor fog teljessé válni, ha az energiafelhasználásunkat is sikerül újrahasznosítható forrásokból, önellátó módon megoldanunk.”
Hogy kezdjük?
Az AMAP-nak itthon is vannak követői, azonban számtalan különbség lehetséges a termelők által létrehozott vásárlói csoportok között. Van, ahol az eredeti gondolatnak megfelelően előre kell kifizetni a féléves adagot, van, ahol kötelezettségek nélkül rendelhetünk, sőt akár magunk állíthatjuk össze a kosarunk tartalmát, bár ebben az esetben is csak az éppen termő zöldségek közül válogathatunk. A szállítás tekintetében is több variációval dolgoznak a termelők. Elmehetünk a zöldségekért (így azt is láthatjuk, hol terem), de vannak akik vállalnak házhoz szállítást, vagy legalább egy átvevőpontig elviszik a rendelt árut. Ha valaki szeretné kipróbálni a különböző típusú kosárrendszereket, akkor erre induljon: evkerek.blogspot.hu, www.budapest.zoldsegkosar.hu, vagy www.szeged.zoldsegkosar.hu.