
Paszternákchips
A gyerekeim születése óta sok minden megváltozott. Ha mást nem is veszünk, csak az étkező asztal körüli életünket: nos, a táplálkozási, így a vásárlási szokásainkra, az alapanyag-ismeretünkre és -igényességünkre mind, mind komoly hatással volt már az első jövevény. Hogy mi a szösz a paszternák? Ha valaki 15 éve említi nekem ezt a zamatos, édeskés gyökérzöldséget, valószínű ugyanúgy felhúzom a vállam, mint a nagy többség. Ma már előszeretettel használom a konyhában párolva, főzve, sütve, pürésítve, bárhogy.
Egyébként a paszternák, pasztinák, akárhogy is hívjuk, a gyakorlott szemnek is esetenként gondot okoz megkülönböztetni a fehérrépától. Az én trükköm az illatolás és a megfigyelés. T.i. a legárulkodóbb vele kapcsolatban az édeskés illata, a fehérrépáénál valamivel simább bőre, és az, hogy a szár és a gyökér találkozásánál a fehérrépa esetében kúp formában végződik a gyökér, míg a paszternák esetében csapott. Már az ókorban is előszeretettel fogyasztották, de a krumpli sajnos kiütötte a népszerűség nyergéből. Méltatlanul, mert magas a tápértéke, rendkívül finom és sokoldalú, nem mellesleg alacsony a kalóriatartalma (55kcal/100g). Káliumban és rostokban gazdag, jótékonyan hat az emésztésre, vizelethajtó, görcsoldó, epe- és vesetisztító, gyomorpanaszok esetén hozhat enyhülést
Hozzávalók
- 3 nagy paszternák
- 3 ek olívaolaj
- 1 ek szezámolaj
- 1 ek almaecet
- 1 ek durva szemű himalája só
- frissen őrölt bors
- igény szerint cayanne bors
- tálaláshoz natúr vagy szárított oreganós tejföl/joghurt
Elkészítés
Elképesztő egyszerű a dolgom ezzel az egészséges nassal. A sütőt 165 fokra beállítom. A paszternákot meghámozom, uborkagyalun vékonyra leszeletelem, meglöttyintem az olajakkal, ecettel, és meghintem a sóval és a borssal. Alaposan összeforgatom, és két-három, sütőpapírral ágyazott tepsin szétterítem a szeleteket úgy, hogy lehetőség szerint minél kevésbé fedjék egymást. Ezek után már csak annyi a feladatom, hogy 35-40 percre betolom a sütőbe (nekem néha cserélgetnem kellett egymás alatt-fölött a tepsiket, mert a légkeverés ellenére nem sült egyenletesen), és amikor már kellően megpirult, kiveszem hűlni – ezalatt válik igazán roppanóssá.
Egy másik bevált módszerem, hogy minden előkészítés nélkül a megmosott paszternákot héjastól egy zöldséggyalu segítségével egyenesen a serpenyőben felforrósított liternyi pecsenyezsírba küldöm, ami egy jó konfitálás után maradt vissza. Semmi extra ízanyagot nem fog igényleni, csak a sütést követően kevés sót. Arra vigyázok, hogy mindig csak annyi paszternákot gyalulok a zsírba, hogy az ne hűljön le túlságosan, így a szeletek gyorsan elkészülnek, és nem szívják meg magukat túlzottan zsírral. Minden adagot papírtörlőre szedek egy szűrőlapát segítségével.
5-10 perc elteltével beborítom egy tálba, és egy teljes napon át dugdosom a kóstolgató család elől, hogy megélje a vendégséget.
